V duhu mednarodnega sodelovanja in krepitve vezmi med šolami nas je v tednu od 17. 3. 2024 – 23. 3. 2024 na OŠ Davorina Jenka obiskalo 26 učencev in pet učiteljev iz Italije. Naši učenci so imeli možnost obiskati vrstnike iz Pian del Bruscolo Middle High School, ki se nahaja blizu Tavullie, že oktobra lani, vrstnike iz Scuola Secondaria di 1° grado Riccardo Monterisi, ki se nahaja blizu Barija, pa bodo obiskali v maju. To priložnost smo izkoristili za izmenjavo znanj, kulturnega razumevanja in spoznavanje raznolikosti med nami.
Da bi bil obisk za goste nepozaben, smo načrtovali pestro paleto dejavnosti, ki so združevale učenje, kulturno razumevanje in zabavo. Pri izbiri dejavnosti smo imeli jasne cilje. Želeli smo, da bi bile dejavnosti tesno povezane s trajnostnim razvojem, zato smo vključili aktivnosti, ki nam jih ponuja program Ekošola in s tem pridobili nove ideje za izboljšanje okoljskih praks v vseh sodelujočih šolah. Tako so se naši učenci in gostje lahko udeležili delavnice Mladi poročevalci za okolje. Mladi poročevalci za okolje je mednarodni program, v katerem sodeluje več kot 70 000 učencev, dijakov in študentov ter 7500 učiteljev in mentorjev v 28 državah po vsem svetu. Ogledali so si nadomestne habitate na Spodnji Savi, saj je to edinstvena priložnost za učence, da spoznajo in razumejo pomembnost ohranjanja naravnega okolja ter njenega vpliva na biotsko raznovrstnost in ekosistem. Na delavnici Robotika in ekologija učenci so raziskovali, kako lahko robotika prispeva k trajnostnemu razvoju in reševanju okoljskih problemov.
Spremljanje FIS finala svetovnega pokala v smučarskih skokih je bila zagotovo nepozabna izkušnja, saj je udeležencem ponudila edinstven vpogled v svet športa ter jih navdušila za športne dejavnosti in širjenje medkulturnega dialoga.
V času obiska je na šoli potekala tradicionalna prireditev Podarim ti pesem, ki je gostom ponudila priložnost, da se potopijo v svet glasbe, plesa in izražanja ter hkrati spoznajo raznolikost kulturnih izrazov in umetniških tradicij.
Ogled Ljubljane in Bleda je bilo za vse zagotovo nepozabno doživetje, saj je učencem in učiteljem ponudilo vpogled v kulturno in naravno dediščino Slovenije ter jih navdušilo za nadaljnje raziskovanje naše čudovite države.
Gostje, ki so nas obiskali, so nam prinesli sadiko leske kot simbol trajnostnega razvoja in skrbi za okolje. Ta gesta predstavlja simbol medsebojnega sodelovanja, skrbi za okolje in trajnostnega razvoja, ki ga promoviramo v okviru projekta Erasmus+, programa Ekošola in letošnje rdeče niti šole Delujem v svojem okolju – pomagam širnemu vesolju. Sadiko smo skupaj posadili na šolskem vrtu, kjer bo služila kot spodbuda za učence k skrbi za okolje, ozaveščanju o pomembnosti dreves in rastlin ter ohranjanju narave.
Ob prejemu sadike se zahvaljujemo našim gostom za to dragoceno darilo in za njihovo pozornost. Prepričani smo, da bo ta sadika postala del naše šolske skupnosti in simbol našega skupnega prizadevanja za boljšo in trajnostno prihodnost.
Za nas je bilo to gostovanje ne le priložnost za spoznavanje drugačnih kultur in običajev, ampak tudi priložnost za ustvarjanje trajnih mednarodnih povezav in prijateljstev. Verjamemo, da je prineslo obilico novih znanj, spoznanj in nepozabnih trenutkov, ki bodo utrdili prijateljske vezi med našima šolama ter prispevali k bogatitvi izobraževalnega okolja za vse učence.